Wybór odpowiedniego obuwia w góry ma ogromne znaczenie z punktu widzenia wygody i bezpieczeństwa. O ile zimą wybór jest dość prosty, gdyż wiadomo, że zależy nam na komforcie cieplnym i ochronie nogi – o tyle w lecie sprawa jest znacznie bardziej złożona. Dlaczego?

Jak znaleźć idealny balans między bezpieczeństwem i wygodą?

Zbyt zabudowane obuwie letnie będzie powodować nadmierne pocenie się stóp. To z kolei jest nie tylko dyskomfortowe, ale również zwyczajnie niebezpieczne. Noga, która się ślizga, może z łatwością doprowadzić do wypadku. Dlatego też konieczne jest odnalezienie odpowiedniego modelu, który jednocześnie pozwoli nie przegrzać się i odpowiednio usztywnić stopę.

Kwestia ta jest bardzo utrudniona w przypadku osób z naturalną skłonnością do nadmiernej potliwości. W takim wypadku lepszym wyborem mogą być sandały bez żadnych wkładek przygotowane z polarsport. Stosowane są one podczas wypraw górskich w bardzo ciepłe rejony, a także w przypadku osób, które lubią zmoczyć nogi na wycieczce.

Jeśli takie problemy nie występują – można wybrać również obuwie z wkładką. Ono z kolei zapewnia nieco większy komfort, gdyż wnętrze buta jest miękkie.

Odpowiednie zabezpieczenie stopy

Poza wysokością cholewy, ogromne znaczenie ma także zapewnienie najlepszego bezpieczeństwa stóp. Dostępne są modele wiązane, zapinane (na przykład na rzep) lub dociągane. Choć wybór w tym zakresie jest dość subiektywny, wydaje się że obuwie dociągane z możliwością zabezpieczenia gumy jest najbezpieczniejsze.

Jest tak dlatego, że możliwość zablokowania dociągniętego materiału zapewnia znacznie lepsze przytrzymywanie stopy. Sznurowadła, nieodpowiednio zawiązane, mogą ulec rozwiązaniu. Rzepy z kolei mają tendencję do niszczenia się i tym samym tracą na przyczepności, przez co but znacznie gorzej trzyma się stopy.