Ciąża to dla kobiety czas szczególny, w którym trzeba co prawda zadbać o siebie, ale też i o nienarodzone maleństwo. Dlatego specjaliści już od wielu lat podkreślają, że ciążowy model rajstop, to jedyne, optymalne rozwiązanie dla przyszłych mam.

Krążenie i wygląd – kwestia specjalna

Rajstopy ciążowe mają specyficzną, niezwykle elastyczną strukturę. Dzięki niej ich powierzchnia nie uciska ciała kobiety w ciąży i nie zwiększa ryzyka powstawania bolesnych żylaków. Poza tym dobrze dolegające (ale nie zaciskające) rajstopy są ważne również ze względów wizerunkowych. Ich klasyczna odmiana nie sprawdzi się u kobiet w ciąży, również ze względu na specyficzny kształt ciała.

Bezpieczeństwo dziecka

Standardowe rajstopy mocno przylegają do brzucha kobiety, co nie jest akceptowalne u ciężarnych. Medycyna zna przypadki, gdy ciągłe uciskanie brzucha (np. poprzez rajstopy) doprowadziło do wielu powikłań u nienarodzonych dzieci. Dlatego ich ciążowa odmiana posiada bardziej elastyczną strukturę, która jednocześnie zabezpiecza je przed zsunięciem. Poza tym jeśli kobieta ma duży, ciążowy brzuszek i rajstopy w pewien sposób go ograniczają, może ona skorzystać z podtrzymującego go paska ortopedycznego.

Podsumowanie

Rajstopy ciążowe to istotny element damskiej bielizny. I choć ich główna rola ogranicza się do względów wizerunkowych i – ewentualnie – pobudzenia krążenia krwi, to mają one jeszcze jedno zadanie: ochronę dziecka.