Pogody w górach nigdy nie da się idealnie przewidzieć. Prognozy czasem się sprawdzają, ale nie zawsze tak się dzieje, dlatego nie powinno się im ufać w stu procentach. Najlepiej po prostu być przygotowanym na różne ewentualności i nagłe zmiany warunków atmosferycznych, zwłaszcza gdy celem wyprawy są jakieś wyższe partie gór, w których to słoneczny skwar potrafi przerodzić się w wietrzną burzę w przeciągu zaledwie paru minut.

Przygotowując się do pierwszego poważnego wypadu w góry, każdy mężczyzna zacznie zastanawiać się nad tym, jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową męską pomiędzy tak różnymi dostępnymi modelami, by nie przemoczyła się ona przy pierwszej napotkanej ulewie oraz jakie buty trekkingowe kupić, aby nie wrócić z wycieczki ze stopami pokrytymi warstwą otarć i pęcherzy. Ogólne zasady w przypadku wybierania ubrań typowo górskich zawsze są jednak takie same. Porządny ciuch, który z powodzeniem można będzie zabrać na każdą pieszą wyprawę, powinien łączyć w sobie trzy cechy: wygodę, bezpieczeństwo oraz termoaktywność.

Ubrania muszą być wygodne

Nawet najbardziej zapalony wędrowiec szybko przestałby czerpać przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów i wdrapywania się na coraz to wyższe szczyty, gdyby musiał to wszystko robić w uwierających go i wpijających się w ciało ubrania. Własną wygodę trzeba stawiać na pierwszym miejscu. Dobre ubranie w góry na pewno powinno być ubraniem stosunkowo luźnym i swobodnym, albowiem w trakcie wysiłku (zwłaszcza przy bardzo upalnej i słonecznej pogodzie) ciało może puchnąć, przez co nagle idealnie pasująca do sylwetki kurtka, którą zakładało się na siebie rano, robi się ewidentnie za ciasna, a przez to też bardzo niewygodna.

Nieco inaczej podchodzi się jednak do odzieży wierzchniej, czyli właśnie kurtek bądź płaszczy, a inaczej do odzieży bazowej, tej zakładanej pod spód, czyli cienkich podkoszulek, topów i leciutkich polarów. Ubrania, które będą mieć bezpośrednią styczność ze skórą, powinny być do niej dopasowane, bo tylko wtedy zdołają odprowadzić wilgoć ze skóry. Z kolei odzież wierzchnia musi być lekko za duża, aby zmieściły się pod nią grubsze ubrania.

Odzież powinna być bezpieczna

Bezpieczeństwo górskiej odzieży będzie natomiast wynikać z jej kilku dodatkowych cech – głównie zdolności do odprowadzania potu i wilgoci ze skóry. Ciało nawet podczas wzmożonego i bardzo intensywnego wysiłku przez cały czas powinno pozostawać suche. Odpowiednia odzież, a właściwie to bielizna, gdyż to ona ma bezpośrednią styczność ze skóry, powinna mu to zagwarantować. Poprzez bieżące odprowadzanie potu i wilgoci ze skóry uzyskuje się dodatkową ochronę przed otarciami, a przy okazji podwyższa się własny komfort, który zawsze ulega drastycznemu spadkowi, gdy ciało nadmiernie się przepaca.

Porządna bielizna radzi sobie zatem z nadmierną potliwością skóry, odprowadzając z jej powierzchni wilgoć, a z kolei kurtka przeciwdeszczowa ma za zadanie poradzić sobie z ewentualnym przemoknięciem ciała od zewnątrz. Odzież wierzchnia podwyższa zatem poziom bezpieczeństwa całego stroju. Z tego względu trzeba więc wiedzieć, jak wybrać kurtkę przeciwdeszczową męską, aby nigdy w niej nie przemoknąć, nawet podczas silnej ulewy, a dzięki temu uniknąć wychłodzenia organizmu, które mogłoby się zakończyć przeziębieniem albo czymś znacznie poważniejszym.

Wysoką jakość zapewnia termoaktywność

W poprzednich akapitach było już wspomniane o tym, że funkcjonalna odzież męska w góry powinna być przewiewna, odporna na działanie wilgoci i oddychająca, ale w jaki sposób tak naprawdę zapewnia się odzieży tego typu właściwości? Otóż cały sekret tkwi w materiale wykonania. Jeżeli wykonanie ma być jakościowe, materiał ten musi wykazać się termoaktywnością, a tę cechę przypisuje się wyłącznie paru specjalistycznym tworzywom, których nazwy warto zapisać sobie na kartce, aby następnie szukać ich na metkach doczepionych do różnych ubrań.

Tkaninami termoaktywnymi są: coolmax, rhovylon, thermolite i parę innych tworzyw. Zwykle zresztą, jeżeli ubranie naprawdę jest termoaktywne, producenci nie omieszkają się o tym wspomnieć w opisie produktu.